Caritas Archidiecezji Warszawskiej

ul. Krakowskie Przedmieście 62

tel.: (22) 826-56-04 wew. 243, 237
tel./fax: (22) 826-02-29

Hospicjum stacjonarne przeznaczone jest dla osób w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Zapewnia pacjentom całodobową opiekę medyczną (paliatywną), psychologiczną, socjalną i duchową, którą sprawuje ponad 30-osobowy personel złożony z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, kapelana, terapeuty zajęciowego, pracownika socjalnego, dietetyka, salowych i wolontariuszy. Troską i wsparciem objęci są najbliżsi chorego, również na etapie osierocenia.

Hospicjum dysponuje 26 miejscami i działa na podstawie kontraktów z NFZ. Podobnie jak Zakład Opiekuńczo-Leczniczy stanowi bazę szkoleniową dla studentów Uniwersytetu Medycznego, Akademii Pedagogiki Specjalnej, Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i służb społecznych.

W Hospicjum panuje ciepła, życzliwa, domowa atmosfera. Pokoje chorych są trzyłóżkowe, przy każdym znajduje się osobna łazienka i osobna toaleta.Hospicjum posiada łazienkę przystosowaną do pielęgnacji ciężko i  obłożnie chorego, wyposażoną w wannę z hydromasażem z regulowaną wysokością oraz podnośnikiem do kąpieli pacjenta w pozycji leżącej.

Rodziny mogą odwiedzać swoich bliskich bez ograniczeń i w razie potrzeby korzystać z aneksu kuchennego.

Warunkiem objęcia opieką w hospicjum stacjonarnym jest rozpoznanie choroby nowotworowej i zakończenie leczenia przyczynowego oraz pisemna zgoda pacjenta lub jego rodziny na objęcie opieką paliatywną. Informacje w sprawie przyjęć i realizacji świadczeń zdrowotnych w hospicjum stacjonarnym można uzyskać pod numerami telefonów: 22 826 02 29; 22 826 56 04. Przyjęcie do hospicjum odbywa sie po złożeniu wymaganych dokumentów i pozytywnym ich zaopiniowaniu przez lekarza hospicjum lub dyrektora ODL.

Koncert Ewy Urygi

Znana z wykonań muzyki soul i gospel oraz utworów muzyki chrześcijańskiej wokalistka Ewa Uryga wystąpiła z inicjatywy hospicjów warszawskiej Caritas z koncertem w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Hospicjum to też życie”. Koncert odbył się 7 października w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie, a jego współorganizatorem było lokalne stowarzyszenie „Możesz”. Ciepłe, emocjonalne interpretacje Ewy Urygi oklaskiwało liczne audytorium. Tegoroczna edycja kampanii „Hospicjum to też życie” zwraca uwagę na sytuację osieroconych dzieci pacjentów hospicyjnych.

gallerygallerygallerygallery

Setne urodziny!

22 czerwca 2010 r. Rodzina pacjentki przebywającej w naszym Hospicjum zaprosiła kierownictwo, personel oraz pacjentów na uroczyste spotkanie z okazji setnych  urodzin   p.Ireny. Spotkanie to miało niezwykle odświętny charakter i rodzinną atmosferę. Na zaproszenie rodziny przybył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy,  p. Wiesław Krzemień oraz  p. Łukasz Prokop z Wydziału Kultury i Promocji Ursusa, by świętować wspólnie z byłą mieszkanką Ursusa. Przyjechała reporterka Radia IN, by w eterze podzielić się emocjami i spostrzeżeniami z tej okazji. W części oficjalnej były życzenia dalszych lat pogodnej starości. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego toastu, który z 100-stu lat zmienił brzmienie na 200 lat, a tort i ciasta miały podwójną słodycz. W tle muzyka i utwory z lat pięćdziesiątych wprowadziły zebranych w nastrój retro i przywodziły na myśl pytanie: „Jak żyć by dożyć stu lat? Na zakończenie, w kaplicy odprawiona została msza św. za zdrowie Jubilatki z udziałem rodziny p.Ireny oraz pacjentów i personelu.

gallerygallerygallerygallery
  • ZAMKNIJ